
Helsingin reissusta ei jäänyt nokialaisille jälkipolville kerrottavaa. Pyry aloitti ottelun pirteästi mennen johtoonkin Santeri Peltolan ylivoimamaalilla, mutta loput noin 55 minuuttia oli Jokerinäytöstä. Osittain tämä johtui myös Pyryn omasta piippuun jääneestä suorituksesta, sillä hyökkäyspeli saatiin kunnolla käyntiin vasta, kun alkoi olla jo turhan myöhäistä. Jokerit voitti ottelun lopulta maalein 4–1 lähes nelituhatpäisen kotiyleisön riemuksi.
Kauaa ei pyryläiset ehdi levähtämään, sillä ottelut jatkuvat tänään Nokialla. Vieraaksi Kattokeskus Areenalle saapuu lähemmäksi peräpäätä valahtanut Kiekko-Vantaa. Joukkueet ovat kohdanneet kahdesti runkosarjassa jo, vantaalaisten vietyä molemmat koitokset nimiinsä. Viimeksi viime viikolla pisteistä taisteltiin aina voittomaalikilpailuun asti Vantaalla.
Ennen joulua Pyryllä on edessään vielä kaksi kotiottelua, jotka voittamalla joukkue tarraisi takaisin kiinni pudotuspeleihin oikeuttavaan kahdeksanteen sijaan. Voitot tulisivat muutenkin tarpeeseen, sillä joukkue on ajautunut jo kuuden ottelun tappioputkeen. Kiekko-Vantaa on voittanut viimeisestä kymmenestä ottelustaan kolme ja löytyy sarjataulukosta sijalta seitsemän, 12 pistettä nokialaisten yläpuolelta ja pelin vähemmän pelanneena.
Veli-Matti Mäkinen jatkaa Pyryn maalilla ja Jan Shikera palaa pelaavaan kokoonpanoon. Myös pidempään loukkaantuneena ollut puolustaja Kalle Hällfors on jälleen pelikuntoinen. Mikkelin Jukureista lainalla oleva, ja Helsingissä vahvan ottelun pelannut, Luka Tiihonen löytyy tänäänkin Pyryn kakkospakkiparista.
Ottelu Kattokeskus Areenalla alkaa klo 18.30, tervetuloa viihtymään!


